Fırında Palamut

Eyl 15 2016

Fırında Palamut

palamut-tarifi

Eylül ayı palamut ayıdır. Balık yerken aylara göre tercih etmek gereklidir. Palamut almışken Fırında palamut yapalım istedik. Bu aylarda yenilen palamutlar yağlanmış ve lezzetlidir.

Malzemeleri: 

– 4 adet iri palamut ( fileto kesilmiş )
– 3 adet orta boy domates
– 2 adet orta boy kuru soğan
– 2 adet limon ( dilimlenmiş )
– Bir miktar Zeytinyağı
– 3 adet sivri biber
– Yeteri kadar tuz ve karabiberi
– Bir tutam kuru nane

Fırında Palamut Yapılışı: Palamut balıklarını alırken balıkçıda kılçığını çıkarttırın ve fileto şeklinde kestirin. Evde yıkamayı unutmayın. Domatesleri, kuru soğanları, limonları dilim dilim kesiyoruz.

Biberleri ortadan ikiye uzunlamasına bölüyoruz. İlk önce Fırın tepsisine domatesleri ve soğanları diziyoruz. Daha sonra üzerlerine palamutlarımızı diziyoruz. Palamutlarımızı dizmeden önce zeytinyağı ve tuz ile harmanlayalım.

Palamutların üzerine limon ve biberleri diziyoruz. Son olarak biraz tuz, biraz karabiber ekiyoruz. İsterseniz bir tutam kekikte gezdirin. Son olarak üzerlerinde zeytinyağı gezdiriyoruz.

Önceden ısıttığımız 150 derecelik fırında üzerleri kızarana kadar palamut balıklarımızıpişiriyoruz. Bu süre yaklaşık olarak 35 dakikadır. Ona göre kontrol edersiniz. Palamut balıklarımız piştikten sonra yanında Akdeniz yeşilliklerinden oluşan bir salata ile birlikte tüketebilirsiniz. Afiyet olsun.

 

Bir Yorum Yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacak.